PHOTOYOUTH

OFFICIAL LIST OF SCHOOLS, TEACHERS and PHOTOGRAPHERS

Database Updated March 6, 2013 at 16:32 GMT with information provided by PM's and teachers
If there is any mistake contact Project Coordinator
Refresh the page to see the updates


BACK TO MAIN PAGE




LATVIA

RIGA


1. Rigas Special Elementary - development center RSPSAC
Riga Special School - Development Center.                                
Рижская специальная школа-центр развития

Teachers: Ruta Nececka and Jolanta Aboltina

Students:

1.    Arvids Viesturs Jauda
2.    Elvis Vitins
3.    Janis Ozolins
4.    Rihards Tirums
5.    Eriks Lamberts
6.    Elina Arina

----------

2. Rīgas 1.speciālā internātpamatskola                                   
Riga 1st Special Boarding School                                   
Рижская специальная школа-интернат Nr.1
                                  

Teacher: Janis Zile

Students:

1.    Davis Erenfrids
2.    Martins Lankmanis

Teacher Linda Beitika

Students:

1.    Annija Vituma
2.    Olita Jadrevica

Teachers: Vilnis Priediens and childrens

1.    Heinriks Sockis
2.    Ieva Romanovska
3.    Katrina Kravale
4.    Kristaps Melkis
5.    Nauris Rimanskis
6.    Armands Tkacovs
7.    Mareks Rage-Ragis
8.    Zigmars Teteris

Teacher Ainars Beitiks and childrens (new)

1.    Emils Rozentals
2.    Alise Bule
3.    Raimonds Beitans
4.    Edmunds Ziediņš
5.    Santa Daberte

Teacher Iluta Apsite and childrens (new)

1.    Dimitrijs Nolle
2.    Liga Birzgale
3.    Silvija Jadrevica
4.    Matiss Smits
5.    Ruta Admine

-----------

3. Rīgas speciālā internātpamatskola bērniem ar dzirdes traucējumiem                   
Riga Special Boarding  School for  Hearing Impaired Children                       
Рижская специальная школа-интернат для детей с нарушением слухаRiga special

(Rīgas nedzirdīgo bērnu internātpamatskola)          
               
Teacher: Agra Mitrone

Students:

1.    Iluta Zilberte
2.    Guna Pelse
3.    Annija Omanbriede – Ivane
4.    Krista Ruza
5.    Janis Martukans

Teacher: Dzintars Stepans

Students:

1.    Ivonna Babishko
2.    Huberts Berzins
3.    Katrina Poikane
4.    Emilija Balode

--------

4. Strazdumuižas internātvidusskola-attīstības centrs vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem Strazdumuiža
Boarding School - Development Center for Visually Impaired and Blind Children               
Страздумуйжская специальная школа-интернат для детей с нарушением зрения


Teacher: Sarmite Rozite

Students:

1.    Denis Makna
2.    Mairis Leisavnieks
3.    Vitaljs Vibe
4.    Kristiana Betmane

Teacher: Jolanta Junaka

Students:

1.    Arturs Kuzovniks
2.    Edgars Fomicevs
3.    Artis Krujelis
4.    Vladislavs Kurakins

Teacher: Vladimirs Priede

Students:

1.    Anastasija Proskurjakova
2.    Karina Dzilna

Teacher: Sarmite Beiranovica

Students:

1. Sofija Voronka
2. Martins Sulcs

-------

5. Rīgas 4. speciālā internātpamatskola                                    
Riga 4th Special Boarding School                                   
Рижская специальная школа-интернат Nr.4    
                                  

Teacher: Janis Apsitis

Students:
  1. Juris Kalnins
  2. Arturs Lindenavs
  3. Andrejs Kalnins
  4. Viktors Turonoks
  5. Vladislavs Basevojs
Teacher: Oskars Stana
 
Students:
  1. Edvins Einis
  2. Rayvis Berzinsh
  3. Maksims Sicovs
  4. Deniss Sicovs
  5. Sandis Karklins
  6. Marina Buraja
  7. Marianna Dvorecka
  8. Maija Stepanova
Teacher: Kristine Hirste
 
Students:
  1. Radions Mitrosenko
  2. Andrejs Meļņikovs
  3. Vanesa Kondracka
  4. Vladislavs Ivanovs
  5. Vitalijs Zatausks
  6. Andrejs Mihailovs
  7. Sintija Kruka
  8. Raimonds Cerins
  9. Deniss Kolcovs
Teacher: Aigars Cevers
 
Students:
  1. Jelena Permjakova
  2. Davids Popkovs
  3. Edgars Korsunovs
  4. Daniels Karklins
  5. Kristaps Baranovskis
------

6. Rīgas 3. speciālā pamatskola                                    
Riga 3rd Special School                                     
Рижская специальная основная школа Nr.3
                                  

Teachers: Marcis Strods and Ineta Lagzdina

Students:
  1. Arturs Sulmeisters
  2. Edgars Ezernieks
  3. Elina Smela
  4. Agerons Seilis
  5. Vilnis Eisaks
  6. Martins Bankevics
  7. Sandra Naumava
  8. Janis Aizupitis
  9. Andris Kreslins
----

7. Rīgas sanatorijas speciālā internātpamatskola
Riga Sanatorium Special Boarding School                                   
Рижская санаторная специальная школа

New teachers: Anita STUKĀNE

Students

  1. Oskars Sockovs
  2. Davis Bariss
  3. Nils Kacanovs
  4. Niks Ozols

New Teacher: Avijs KALNIETIS

  1. Kristaps Jakaitis
  2. Imants Bilinskis
  3. Sandis Oglins
  4. Andis Abolnieks
  5. Danila Afansjevs

------

8. Rīgas speciālā internātpamatskola
Riga Special Boarding School                                   
Рижская специальная основная школа-интернат

New teachers: Jurijs BAŠKIROVS, Andrejs GUĻAIKINS


Students
  1. Margarita Masjura
  2. Daniils Asanovics
  3. Vjaceslavas Nikulica
  4. Egdars Vikss
  5. Veronika Locane
  6. Vladislavs Dzergacs
  7. Dmitrijs Griskovs
  8. Alla Pantepajeva
  9. Alona Larionova

------

9. Rīgas 2.speciālā internātpamatskola                                   
Riga 2nd Special Boarding School                                   
Рижская специальная школа-интернат Nr.2


New Teacher: Jekaterina Tumasevica

Students:
1.    Vadims Koreņiks
2.    Roberts Ščekins
3.    Anžela Pogorelova
4.    Svetlana Feoksitova

-------

10. Rīgas 5.speciālā internātpamatskola                                   
Riga 5th Special Boarding School                                   
Рижская специальная школа-интернат Nr.5

New Teachers: Mudīte Ramute and
Baiba Pula

Students:
  1. Evita Mauropa
  2. Gunta Martinska
  3. Diana Lasmane
  4. Atis Pavra
  5. Rihards Lams
  6. Janis Kulles
  7. Elvijs Jakobsons
  8. Deniss Alcinovs
------

11.  Rīgas 71.vidusskola - Rehabilitācijas centrs                               
Riga 71st Secondary School - Rehabilitation Center                           
Рижская средняя школа Nr.71 -Реабилитационный центр


New Teacher: Indra Berzina


Students:
1.    Rolands Kadikis
2.    Janeks Kondrovs
3.    Markuss Bluzmanis
4.    Edgars Smiltnieks
5.    Anna Misnika
6.    (Ralfs Johansons)

New Teacher: Irina Lukovnikova

Students:
1.    Viktorija Fomenoka
2.    Jolanta Lose
3.    Olga Snevele
4.    Eduards Belickis
5.    Vitalijs Kapilovs

------

12.  Rīgas 66.vidusskola                                    
Riga 66st Secondary School                                   
Рижская средняя школа Nr.66

New teacher: Inita PURMALE


Students:

  1. Anastasija Vlasova
  2. Jana Janaite
  3. Viktorija Verhovceva
  4. Šarlote Odzeleviča
  5. Anna Marija Pilmane
  6. Rūta Lūse

Teacher: Jeļena TRIBE

Students:
  1. Alīna Ivanova
  2. Andrejs Aļeksašins
  3. Evgenijs Vitjugovs
  4. Ērika Možaiska
  5. Lukas Korovins


[The new schools in Latvia and Russia are in orange color]

---------------

RUSSIA

PSKOV

13. State budgetary educational institution "Pskov Orphanage"

Teacher: Snezhana Vlasova

Students

1.    Maksim Vasiljev
2.    Olesia Markova
3.    Vladimir Vasiljev
4.    Ilija Babkin
5.    Artem Chechelov
6.    Andrei Saveljev
7.    Vitja Ivanov
8.    Anna Shustrova
9.    Luba Moiseeva

Teacher (new) Irina Krjukova

Students

1.    Ekaterina Voznesenskaia (new)
2.    Margarita Voznesenskaia (new)
3.    Elena Novikova (new)
4.    Olga Malinen (new)
5.    Tatjana Bolshakova (new)
6.    Aleksandra Semienova (new)
 
---------------
 
14. State educational institution "Special (correctional) educational school 5 of I and II types" (for hearing-impaired)

Teacher: Stanislav Pavlov

Students

1.    Anton Vysotstkiy
2.    Ekaterina Semenova
3.    Alexandr Sargaev
4.    Marina  Ivanova
5.    Ksenija Andreeva
 
Teacher (new) Marina Tikhonova

Students

1.    Roman Kaluzhnyi (new)
2.    Andrei Novinuk (new)
3.    Daniil Volkov (new)
4.    Polina Guz (new)
5.    Viktoriia Lolenko (new)

---------------
 
15. State educational institution “Special (correctional) educational school 6 of VII type”
 
Teacher (new) Valentina Egorova

Students

1.    Artem Baiborodov
2.    Tatjana Bogatyrieva
3.    Alexsandr Voblikov
4.    Sergei Baranovskii (new)
5.    Angelina Kozlova
6.    Svetlana Kushkova
7.    Igor Bardovskii (new)
8.    Izabella Yakuba (new)
9.    Elena Sergeeva (new)
 
---------------

16. State educational institution "Special (correctional) educational school  7 of IV type" (for visually impaired)

Teacher Darina Anisimova (Shachneva)
Teacher (new) Natalja Ivanova

Students

1.    Alexandr Begunov
2.    Elizaveta Burakova
3.    Darja Vasiljeva
4.    Tatijana Ivanova
5.    Maxim Mudrjak
6.    Nadezhda Petrova
7.    Anastasiia Fjedorova
8.    Elizaveta Volkova (new)
9.    Konstantin Grom (new)
10.  Sergei Petrov (new)
 
---------------

17. State budgetary educational institution "Pskov Regional College of Art" Group of photo amateurs

Teacher: Nikolai Vladimirov

Students:

1.    Olga Gomon
2.    Pavel Dubakin
3.    Natalja Shkurina
4.    Anna Vasiljeva
5.    Darja Andrijanova
6.    Alexandra Laba
7.    Julija Gavrilova
 
---------------

ST. PETERSBURG

18. Orphanage-school #46, Saint Petersburg,

Teachers: Vasilyeva Nadezhda Mihailovna and Zubareva Svetlana

Students:
1.    Lobanova Olga
2.    Andreeva Yulia
3.    Korinets German
4.    Sergeev Maksim
5.    Osipova Yulia
6.    Orgey Antonina
7.    Muminov Said
8.    Sulina Tamara
9.    Mihailova Sasha
10.  Zotova Sofia
11. Koltsova Anya
---------------

19. Orphanage #23, Saint Petersburg

Teacher Yuliya Gorsvkova

Students:
1.    Anya Shapovalova
2.    Ksenia Lebedeva
3.    Luda Mironova
4.    Nadya Kuksina
5.    Nastya Kopilova
6.    Nastya Polyakova
7.    Tanya Murzaeva
8.    Veronika Belova
9.    Vika Lavruk
10.   Anna Sharova

---------------

20. Vsevolojsk boarding school, St. Petersburg

Teacher: Daria Dubova

Students:
1.    Andrey, Vasiliev, Vsevolozsk 1
2.    Ivan Morozov, Vsevolozsk
3.    Ksenija Minkina, Vsevolozsk 1
4.    Roman Zotov, Vsevolozsk 1
5.    Sofia Gavrilovskaja, Vsevolozsk
6.    Anna Gotovceva, Vsevolozsk
---------------

VYBORG

21. Centre of complex social services of citizens "Vyborg" short name MBU "Centre of the Vyborg"
Municipal Educational Organization “Vyborg Orphan’s Home “Rodnichyok”
Social Organization “Save the Children” Beregite Detei

Teacher: Marina Gorovaya

Students:

1.    Sergei Soloviev - Vyborg
2.    Lisa Kudashkina - Vyborg
3.    Dasha Obukhova 2 Vyborg
4.    Sasha Timoshenko, Vyborg
5.    Valya Anisimova Vyborg

Tushkanova Vera Teacher

Students:

1.    Anna Plushkina, Vyborg
2.    Maria Serova, Vyborg
3.    Markov Anatoliy-Vyborg
4.    Mashirova Tatiana, Vyborg
5.    Nikita Kakorin, Vyborg
6.    Tatiana Mashiriva, Vyborg
7.    Dmitry Kakorin
8.    Ilya Smornev

Teacher: Natalya Kuznetsova

Students:

1.    Kuznetsova, Angelina Vyborg
2.    Marina Gorbatova, Vyborg
3.    Dima Lysenko, Vyborg
4.    Evgenij Kudryashov, Vyborg
5.    Sasha Sakharova,Vyborg
6.    Sasha Misoedov, Vyborg
7.    Sasha Tomilin, Vyborg
8.    Ilya Poptsov, Vyborg
9.    Darya Klusa, Vyborg
10.  Taisiya Stepanova, Vyborg

Teacher Tatyana  Solovey

Students ( центр Выборг, приют):

1.   Mariya Ryzhkova
2.   Yulia Menshikova
3.   Vlad Sapozhnikov
4.    Sergei Maksimenko
5.    Ilya Solovey
 
Municipal Educational Organization “Vyborg Orphan’s Home “Rodnichyok”
МОУ  “Выборгский детский дом Родничок

Teacher  Votrina ELENA


Students( детский дом):

1.    Denis Lysov
2.    Veronika Mikhailova
3.    Anastasia Mikhailova
4.    Ilya Bezdenezhnykh
5.    Dmitry Zadepskyi
 
Teacher Zaharova Alina

Students ( детский дом):

1.    Kseniya Ivanova
2.    Yulia Atkachunas
3.    Yephim Sagusov
4.    Anastasia Kovalenko
5.    Stanislav Serkov


[New schools in Vyborg from Second teachers seminar (in orange color]


GO BACK TOP PAGE